Hľadá sa vyučujúci/skúšajúci

Autor: Dávid Hric | 31.5.2011 o 14:37 | (upravené 31.5.2011 o 21:16) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  581x

Nie je to tak dávno, čo sa na istej modravej verzii sociálnej siete objavil medzi mojimi priateľmi status/inzerát na miesto vyučujúceho/skúšajúceho.

Aby som bol autentický tak znel takto:

INZERÁT na voľné pracovné miesto -(príslušná vysoká škola)- "skúšajúci / vyučujúci " : Ste arogantný? Nepríjemný? Nemáte absolútne žiadne skúsenosti z praxe? Riešite si komplexy z detstva aj z puberty aj z celého doterajšieho života ? Nikto vás nemá rád? Nemáte si na kom vybiť zlosť ? Neznášate ľudí ? Ste totálny asociál ? HĽADÁME PRÁVE VÁS !!! Vaša (VŠ)

To, čo ma zaujalo na tomto statuse nebol sarkastický podtón, ale bohužiaľ to, že som musel uznať tento vtip za krutú realitu a to nie len na základe "neuveriteľných" príbehov o skúškach od mojich známych a priateľov, ale aj na základe vlastnej skúsenosti.

Môj druhý rok na vysokej škole ma utvrdzuje v tom, že na Slovensku to s vysokým školstvom tak skoro k lepšiemu nepôjde. Je pravda, že akási mladá generácia vysokoškolských pedagógov sa tu formuje avšak veľmi svetlú budúcnosť jej nepredpovedám. Túto skupinu ľudí by som ešte rozdelil na dve podskupiny.

Do prvej z nich by som zaradil mladých ľudí, ktorí majú tohto systému vyučovania a skúšania už plné zuby a snažia sa vybudovať vzťah "študent - pedagóg" nie na úrovni podriadeného s nadriadeným, ale na úrovni rovnocenných partnerov. Sú inovatívni, idú s dobou a snažia sa suchú teóriu nejako oživiť konkrétnymi príkladmi z praxe a snažia sa o aktívnu spoluprácu so študentom. Problémom tejto skupinky je to, že sú zabrzdení vedením niekedy skôr než sa o niečo také pokúsia. Vedeniu totiž vyhovuje super systém nekonečného memorovania sa vecí z kníh, veď je to najjednoduchšie riešenie, pritom všade budú tvrdiť, že to nie je pravda... Blbosť! Milé vedenia katedier: My nie sme stroje!

Do druhej skupinky by som zaradil mladých ľudí, ktorí boli vytvorení na obraz vedenia. Čo povedal niekto z vedenia to je sväté, čo je v knihe, ktorá je aj 5 rokov neaktuálna aj to je sväté a nedajbože napíš do testu niečo z vlastnej hlavy, z praxe alebo vlastnými slovami. Táto skupina má obrovské šance byť raz vedením a tým pádom opäť eliminovať tú skupinu revolucionárov.

Tento bludný kruh tu funguje už veľmi dlho. Snažíte sa dostať naše univerzity a vysoké školy medzi elitu na svete, ale vážení bez zmeny prístupu to nepôjde! Na to, aby sme boli elitou nám chýba jedna jediná vec - zmena prístupu z "podriadený - nadriadený" na "kolega - kolega".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?